جزای نقدی و جریمه نقدی

جزای نقدی و جریمه نقدی

 

اجاره سند برای زندانی

تفاوت بین جزای نقدی و جریمه نقدی چیست؟

 

جزای نقدی به مجازاتی اطلاق می شود که در نتیجه نقض قوانین قراردادها یا نقش هااعمال می شود. از سوی دیگر،جریمه نقدی به نوعی مجازات پولی برای جرم یا تخلف ارتکابی اشاره دارد.

در زبان عام، زمانی مجازاتی از سوی مقام مربوطه اعمال می شود که فردی قانون را رعایت نکرده باشد اما مرتکب تخلفی نشده باشد. جزای نقدی مبلغی است که دادگاه می تواند پس از پیگرد موفقیت آمیز در یک موضوع، حکم به پرداخت آن را بدهد.

جریمه نقدی،این مجازات شامل رسیدگی قضایی نمی شود و زمانی اعمال می شود که شخص از مفاد یک عمل معین پیروی نکند.

مجازات اصطلاحی است که عمدتاً در زمینه اجتماعی-حقوقی استفاده می شود. همانطور که اهداف خود را از دیدگاه جامعه شناختی می گیرد،و در عین حال از طریق یک ساختار قانونی به درک و قابلیت اجرا می رسد.

وثیقه اجاره ای برای زندانی

021-66682117

مجازات انواع مختلفی دارد مانند:

 

سند و وثیقه اجاره ای

 

چارت مقایسه

 

مبنای مقایسه جزای نقدی جریمه نقدی
معنی جریمه نقدی از شخص به عنوان مجازات تخلف در نظر گرفته می شود. جریمه زمانی تعیین می شود که شخصی قرار باشد عمل خاصی را انجام دهد یا نکند.
اعمال نفوذ کردن جنایت یا جرم زیر پا گذاشتن قانون یا قوانین
شکل مجازات پرداخت پولی که همراه با محاکمه، خدمات اجتماعی و حبس تحمیل می شود پرداخت خسارت، از دست دادن حقوق قانونی مربوط به اموال و حتی حبس.
اعمال شده توسط دادگاه مرجع مناسب

تشریح جزای نقدی و جریمه نقدی

 

جزای نقدی

نوعی مجازات است که در جنبه های مختلف قانون مانند قانون مدنی یا حقوق جزا استفاده می شود. که هدف آن بر اساس ماهیت جرم تعیین می شود. مبلغی است که به دستور قاضی باید برای مجازات مجرم پرداخت شود. این مجازات مالی است که به حکم مرجع صالح برای شخص محکوم به جرمی اعمال می شود. این بدان معناست که وقتی فردی به جرمی محکوم شد،قاضی صادرکننده حکم به صلاحدید خود محکوم را به جزای نقدی محکوم می کند. همچنین می تواند به شکل حبس یا مشروط باشد.

 

تماس با مشاوران وثیقه گذار

09196348093

09196348092

 

هنگام تصمیم گیری در مورد جریمه، عوامل مختلفی در نظر گرفته می شود.

اینها عبارتند از: نوع جرم، شدت، شرایط، سابقه کیفری متهم، شهادت نزدیکان متهم، اقدامات متهم برای اصلاح اشتباه.

به طور خلاصه، جریمه بهایی است که شخص برای یک رفتار خاص می پردازد.

تعریف جریمه نقدی

 

جریمه نقدی به مجازاتی اطلاق می شود که به موجب قانون برای ارتکاب عملی ممنوع یا عدم انجام یک عمل مقرر قانونی وضع می شود. می تواند به صورت حبس یا جزای نقدی باشد. کلمه “جریمه” از کلمه مجازات گرفته شده است که مجازات اصلاح عمل مرتکب را در یک نظام حقوقی توصیف می کند.

به زبان ساده،جریمه ای به عنوان مبلغ از پیش تعیین شده برای عدم پرداخت یا عدم انجام یک عمل در زمان مقرر،مجازات مربوط به نقض رفتار استاندارد با توجه به تعهد خاص است. این یک مجازات اساسی است که برای انجام کاری که خلاف قانون است تعیین می شود.

در خصوص شرکت ها، در صورت عدم رعایت جریمه ها اعمال می شود و مرجع مربوطه می تواند مستقیماً جریمه را اعمال کند.

در زمینه پرونده های کیفری، مجازات کیفری تعیین می شود. مجازات کیفری به صورت جزای نقدی است. محکومیت کیفری یا ضبط مال (رد مال)متخلف به حکم دادگاه پس از محکومیت جرم که می تواند هرگونه اقدام، ترک یا تخلف،باشد.

 

جزای نقدی و جریمه نقدینتیجه در خصوص جزای نقدی و جریمه نقدی

 

به طور کلی، جزای نقدی نیز نوعی مجازات است و هر دو قابلیت اعمال مدنی و کیفری دارند. جزای نقدی دارای قدرت بازدارندگی، جبرانی و اهداف دیگر است که براساس آن مجازات برای شخصی تعیین می شود. از سوی دیگر، مجازات ها راهی عالی برای جلوگیری از نقض قانون، قرارداد یا قاعده است، زیرا شخص باید برای مداخله در قانون هزینه کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *